Władysławowo - Strona Oficjalna
Sobota, 28 lutego 2015, witamy we Władysławowie
imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
bip mapa pogoda fotografie kontakt linki

Atrakcje Władysławowa

 

Władysławowo to jedno z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu. We Władysławowie można liczyć na wiele atrakcji, chociażby przyjemne spacery piaszczystą plażą, do której prowadzi sosnowy las. Z plaży widać Przylądek Rozewie oraz zarys portu.

            las sosnowy      las sosnowy 2      plaza1  

Prywatne Muzeum Motyli zostało otwarte we Władysławowie w 2000 roku przez Tomasza
Falkiewicz. Jego siedziba znajduje się w Domu Rybaka w wieży widokowej. W swojej kolekcji muzeum posiada zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie.
Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i wnienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe.Na wystawie można zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli.
www.muzeummotyli.pl

            plaza4      plaza5      plaza6

Port ten jest największym polskim portem rybackim, pełniącym funkcje portu bazy i remontu kutrów rybackich, portu schronienia i żeglarskiej mariny, funkcje transportowe, przeładunkowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego, jest również przejściem granicznym. Ponadto pełni funkcje turystyczne i rekreacyjne. Każdy może tu wejść i zapoznać się z bliska z pracą rybaków czy budową statku rybackiego.

 

    falochron    marina    port    port w nocy

 

Położenie portu nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do wycieczek morskich. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie – 3 jednostki, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.

 

          dorsz1      dorsz2      dorsz3

 W 1998 roku na terenie portu otwarto Izbę Pamięci Portu, stanowiącą muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Józef Haller wybrał się na wycieczkę po „prawdziwym morzu”, w dzień po „zaślubinach z morzem”, które odbyły się 10 lutego 1920 roku w położonym nad zatoką Pucku.  

Centrum miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka, budowanym w latach 1953 – 1957, obecnie stanowiącym siedzibę władz miejskich. Na pierwszym piętrze znajduje się ogólnie dostępna wystawa rzeźb znakomitego twórcy Leona Golli. Z wieży Domu Rybaka, będącej doskonałym miejscem orientacyjnym i punktem widokowym, można obejrzeć panoramę miasta, Zatokę Pucką, Bałtyk oraz cały Półwysep Helski. Dodatkową atrakcję stanowią okazjonalne wystawy, np. wystawa motyli.

 

We Władysławowie znajduje się jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, prezentujące unikatową florę i faunę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.  

W domku obok usytuowana jest słynna Hallerówka – obecnie Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii. Budynek będący kiedyś własnością gen. Józefa Hallera, obecnie mieści muzeum z ekspozycją fotograficzną ukazującą historię odzyskania Pomorza XIX w., zaślubin Polski z morzem oraz historię rozwoju Władysławowa. Wiele cennych materiałów przekazano do Hallerówki z Muzeum Dokumentacji w Gdańsku.

 

                                                    Hallerowka 

Niewątpliwą atrakcją Władysławowa jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie, uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Prezbiterium kościoła to neogotycka kaplica z lat trzydziestych, później włączona do nowobudowanego kościoła. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę miasta. Co roku odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe, mające ponad trzydziestoletnią tradycję. Biorą w nich udział wybitni soliści z kraju i z zagranicy.

 

                                                     kosciol 

Od 2000 roku we Władysławowie można podziwiać jedyną w Polsce Aleję Gwiazd Sportu, w którą co roku wmurowywane są mosiężne gwiazdy sportowców. Do tej pory w Alei znalazło swoje miejsce 36 gwiazd takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.

 

                                    aleja1            aleja2 Tuż obok usytuowany jest kompleks obiektów sportowych – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”. 

 

                                     OPO-okraglak            OPO_fontanna

 Warte uwagi są również:

- pomniki Antoniego Abrahama, działacza kaszubskiego oraz Generała Józefa Hallera - odsłonięty w sierpniu 1995 roku (jego autorem jest artysta - rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.) Dwa razy w roku, w rocznice obchodów Zaślubin Polski z Morzem oraz Święta Odzyskania Niepodległości organizowane są uroczystości, podczas których składane są pod tymi pomnikami kwiaty;

 

                                   Abraham            Haller_pomnik

 

- przydrożne kapliczki z XIX i początków XX wieku;

 

                                   kapliczka1            kapliczka2

 

- Bulwar Nadmorski - wybudowano go dla ułatwienia dostępu do Jastrzębiej Góry. Drogę oddano do użytku w lipcu 1931 roku. Wykonana z kostki bazaltowej, pochodzącej z Wołynia, służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Turystom poleca się spacer tą trasą, gdyż po drodze napotkać mogą wiele niepowtarzalnych widoków i ciekawych miejsc.

 

                                                Bulwar Nadmorski 

U nasady Półwyspu Helskiego, po jego wschodniej części, w okolicy Władysławowa, zlokalizowany jest rezerwat solniskowy “Słone Łąki”, zajmujący 27,76 ha, utworzony w celu ochrony cennych łąk halofilnych, rzadkich gatunków roślin i siedlisk cennych dla ptaków.

 

                                    polwysep            wiosna
 
© 2006 Gmina Władysławowo